
Ploché nohy u detí predstavujú bežný jav, s ktorým sa stretne každá mamička. Pri narodení majú všetky deti ploché nohy, pretože ich nožičky ešte nemajú vyvinutú klenbu. Okolo 3. roku života sa klenba začína postupne formovať, vy však môžete zaviesť rôzne cvičenia a pomôcky ako prevenciu proti plochým nohám už omnoho skôr.
Čo sú to ploché nohy?
Ploché nohy, odborne nazývané pes planus, znamenajú pokles nožnej klenby, čo môže viesť k nesprávnemu došľapu chodidiel. U novorodencov je tento jav úplne normálny, pretože klenba sa začína formovať až okolo 3. roku života.
Ak sa však tomuto problému nevenuje dostatočná pozornosť, ploché nohy môžu pretrvať do dospelosti. Vykazuje vaše dieťa známky plochých nôh aj po 5-6 roku? Potom je vhodné sledovať zdravotný stav nôh a zvážiť odbornú konzultáciu alebo liečbu.
Ako zistíte či má vaše dieťa ploché nohy?
Jedným z najjednoduchších testov na zistenie plochých nôh je test s odtlačkom. Tento postup zvládnete aj doma:
- Pripravte si papier a farbu.
- Nechajte dieťa stáť na farbe a následne na papieri.
- Sledujte, ako vyzerá odtlačok – ak je široký a bez výrazného zakrivenia na vnútornej strane, môže to naznačovať ploché nohy.
Ak máte akékoľvek pochybnosti, obráťte sa na pediatra.
Prevencia plochých nôh u detí
Aby ste zamedzili vzniku problémov s plochými nohami, začnite s jednoduchými cvičeniami už v ranom veku. Cvičenia zamerajte na posilnenie svalov a udržanie správnej funkcie chodidiel. Odporúčame cvičiť aspoň 3-krát týždenne. Tu sú niektoré efektívne cviky na ploché nohy u detí:
- Natiahnutie päty: Oprite sa o stenu vo výške očí, jednu nohu dajte mierne dopredu a pokrčte v kolene. Obe päty držte pevne na zemi. Držte túto pozíciu 30 sekúnd a vystriedajte nohy. Opakujte trikrát pre každú nohu.
- Rolovanie / masážnej loptičky: Sadnite si na stoličku a položte loptu pod nohu. S loptou masírujte klenbu nohy od špičky k päte po dobu 2-3 minút.
- Zdvih lýtkom: Na rovnej ploche alebo stepperi sa zdvihnite na špičky a vydržte v tejto pozícii 5 sekúnd. Opakujte 15-20 krát. Urobte 3 sety s krátkymi prestávkami.
- Zdvíhanie klenby: Postavte sa s chodidlami na šírku bokov a preneste váhu na vonkajší okraj chodidla, pričom zdvihnite klenbu. Prsty by mali zostať na podlahe. Urobte 3 opakovania po 10-15 zdvihov.
- Krčenie uteráka: Posaďte sa a položte nohy na uterák. Pomocou svalov prstov na nohách pritiahnete uterák. Opakujte 10 až 15 krát v niekoľkých setoch.
Existuje množstvo rôznych cvičení na prevenciu plochých nôh, a toto sú iba niektoré z nich. Tiež odporúčame, aby deti častejšie chodili naboso alebo len na špičkách, čo aktivuje a posilňuje svaly v chodidlách.

Senzomotorické koberčeky predstavujú zábavnú formu prevencie pre najmenších
Nie všetky cviky sú pre malé deti jednoduché na pochopenie a cvičenie. Senzomotorický koberec je účinná pomôcka pre deti s plochými nožičkami, pre dospelých, ale aj pre zdravý vývoj bábätiek a ich pohybového aparátu. Tieto ortopedické koberce stimulujú chodidlá, zlepšujú ich prekrvenie a zároveň posilňujú stred tela a správne držanie.
Sú ručne vyrábané, veselé, hravé a ladené do rôznych tematík s drevenými prvkami, kde farebnosť a hravosť im dodávajú zvieratká, mäkké bambuľky a rôzne povrchy pre balancovanie. Pre deti je prechod lesom alebo džungľou po senzorickom chodníku určite zábavnejší spôsob cvičenia než klasické zdvíhanie klenby.

Tip: Nechce cvičiť? Vyskúšajte zaviesť napríklad umývanie zúbkov so státím na senzomotorickej podložke. Sledujte viac tipov na našom instagrame CUPiLUPi.
Drahé mamičky, zdravie nožičiek vašich detí je veľmi dôležité. Investujte čas do prevencie plochých nôh už od útlej mladosti, aby ste zabezpečili, že vaše deti budú mať silné a zdravé nohy i v dospelosti. Prajem vám veľa úspechov na tejto ceste a nezabudnite sa pri cvičení zabávať.